
Ова модификација је употребљива за безбедно дејство из траншеја по непријатељској пешадији, митраљеским и снајперским гнездима, лакооклопљеној борбеној техници. Основна идеја конструктора приликом израде овог решења је да оператор-нишанџија на ПКТ буде у безбедном скровишту и не излаже себе непријатељској ватри. Он има адекватне управљачке уређаје као и дисплеј који је повезан са нишанским комплексом на митраљезу помоћу којих ротира постоље, врши нишањење и опаљење.
Приликом последњег рата на Нагорно Карабаху примећена је још једна конструкција коју су осмислили јерменски борци. Наиме, ради се о постављању совјетског тенковског митраљеза ПКТ у кал 7,62 мм на ротирајуће постоље висине 2-2,5 метра.
Ова модификација је употребљива за безбедно дејство из траншеја по непријатељској пешадији, митраљеским и снајперским гнездима, лакооклопљеној борбеној техници. Оператор-нишанџија се приликом дејства налази у безбедном скровишту и не излаже себе ватри непријатеља. Он има адекватне управљачке уређаје као и дисплеј који је повезан са нишанским уређајима на митраљезу помоћу којих ротира постоље, врши нишањење и опаљење.
⇒Можете нас пратити и на потпуно аутономној платформи Телеграм адреса https://t.me/bograta
У тактичком смислу ова модификација је ефикасна на даљинама и до 1,500 метара. Митраљез се пуни редеником капацитета 50,100 и 200/250 метака (муницијска кутија). Постоље је преносиво а укупна тежина ове „скаламерије“ је непозната (сигурно преко 20кг, примедба аутора). На ПКТ је приметан термовизијски нишански уређај који је по свему судећи намењен ловцима.
Сличне модификације су примећене и у Сирији где провладине снаге али и различите терористичке групе користе оваква решења. Овакве модификације су се посебно могле видети приликом уличних борби (Источна Гута и Алепо). За нишањење су се углавном користили модификовани телевизори који су повезани са камерама на оружју, а управљање и окидање се врши преко различитих прикључака (чак су примећени џојстици који се користе на играчким конзолама и рачунарима). Треба бити поштен па рећи да је модификовање оружја на овакав начин веома проблематично што се тиче његове борбене употребљивости и ефикасности.